Hartley Independent School District

Skip to main content
Mobile Menu
|
Welcome to Hartley ISD!!  Follow us on twitter @Hartley_ISD
UIL Academics » Academics

Academics

The Hartley ISD UIL Academics team traveled to Canadian for and invitational meet on Feb. 11th.  Hartley Competed well in the contests against much larger school competition.  In Number sense Melissa Mize 2nd, Hannah Drew 7th, and team placing 2nd overall.  In Mathematics Hannah Drew 4th, with team placing 4th overall.  In Calculator Omar Perianez 2nd, team 2nd overall.  In Current Events Alejandro Chavez 2nd, team 4th overall.  In Social Studies James Betts 2nd, Ethan Vincent 3rd, Stephen Salas 5th, team 1st place overall.  In spelling Melissa Mize 4th.
 
OAP Wins district competition 2017 at Bushland on March 2nd.  They will advance to the second round of Bi district to be held on March 23 at Hereford.
Hartley District UIL Academics Results
Calculator Applications: Omar Perianez 1st, Arturo Perianez 3rd, Kylie Martinez 4th, Deisy Sotelo 5th
Team 1st
Current Issues: Eden Shimon 2nd, Alejandro Chavez 3rd , Jayda Knight 10th , Edgar Chavira 12th
Team 2nd
Mathematics: Emma Detwiler 1st, Hannah Drew 2nd, Aidan Weber 3rd
Team 1st
Number Sense: Melissa Mize 1st, Aidan Weber 2nd, Omar Perianez 3rd, Hannah Drew 4th
Team 1st
Social Studies: Ethan Vincent 1st, Stephen Salas 2nd, James Betts 3rd, Eden Shimon 5th
Team 1st
Spelling : Melissa Mize 1st, Angelica Gonzalez 3rd, Khodee Gomez 6th, Marianna Mendoza 9th
Team 1st
 
 

Regional Meet Results

Current Events-  Alejandro Chavez 11th, Eden Shimon 39th

Calculator- Omar Perianez 8th, Deisy Sotello 11th, Arturo Perianez 19th, Kylee Martinez 26th

Mathematics-  Orlando Guzman 2nd, Emma Detwiler 3rd, Hannah Drew 6th, Aidan Weber 13th

                                Team 1st

Number Sense- Aidan Weber 4th, Omar Perianez 7th, Hannah Drew 10th, Melissa Mize 12th

                                Team 2nd

Social Studies- Ethan Vincent 1st, Stephen Salas 2nd, James  Betts 3rd, Eden Shimon 10th

                                Team 1st

Spelling- Angelica Gonzalez 10th, Khodee Gomez 28th, Marianna Mendoza 34th

 

State Qualifiers- Social Studies Team, Mathematics Team, Number Sense Team